Tooteid: turvaseks, Turvaline seks on ainuke arukas ja ohutu käitumine, mis näitab seda, et Sa hoolid nii endast kui oma partnerist, et ei Sina ega Su partner ei nakatuks HI-viirusesse jt. suguhaigustesse. Turvaseks tähendab, et seksuaalvahekorra ajal ei lasta partneri spermal, tupevedelikul ega verel sattuda oma kehasse ja vereringesse. Turvaseks on õpetus kondoomi jt. vahendite kasutamisest, mis aitavad ära hoida nakatumist sugulisel teel levivatesse haigustesse.
Tõde on see, et omades rohkem kui ühte partnerit, suureneb risk haigestuda sugulisel teel levivatesse haigustesse, sh. AIDSi. Pea meeles, et kui Sa oled vahekorras ühe inimesega, on see sama, nagu oleksid Sa olnud vahekorras kõigi nende inimestega, kellega tema on olnud ja nende partneritega jne.
Nakatumisest hoidumiseks tuleb kasutada kondoomi, sest see on kindlaim kaitse AIDSi jt. sugulisel teel levivate haiguste vastu ja kaitseb ka soovimatu rasestumise eest. Kondoom on õhuke kummist kotike, mis kogub endasse sperma ja see on valmistatud nii, et sobiks mehe jäigastunud suguti ümber.
Kondoomi kasutamisest tuleb partneriga rääkida enne vahekorda astumist, hoolimata piinlikkusest ja ebamugavusest. Pärast võib juba hilja olla.
Kasuta kondoomi,
- kui Sa ei soovi isaks või emaks saada;
- kui tahad kaitsta ennast või oma partnerit sugulisel teel levivate haiguste eest.
Kondoomi kasutamine
Ava fooliumpakend ettevaatlikult. Ära kasuta avamiseks kääre, sõrmust, sõrmeküüsi jm, mis võiks kondoomi vigastada.
Tühjenda eesmine osa õhust, hoides kinni kondoomi tipust pöidla ja nimetissõrmega, jättes ruumi spermale. Vastasel korral võib kondoom puruneda.
Rulli kondoom jäigastunud peenisele enne suguühet, kohe pärast erektsiooni ja enne suguti tuppe viimist, sest esimesed seemnerakud eralduvad juba erektsiooni tekkides.
Pärast ejakulatsiooni
Vahekorra lõpus tõmba suguti tupest välja võimalikult kohe peale seemnepurset. Kondoomi eemaldamisel hoia kondoomist kinni ja eemalda see ettevaatlikult enne suguti lõtvumist.
Pakenda kasutatud kondoom paberisse ja viska prügikasti. Ära mingil juhul viska kasutatud kondoomi WC-potti!
Hoidu sperma ja naise väliste suguelundite kokkupuutest, kuna hea liikumisvõimega seemnerakk võib munaraku viljastada ka ilma vahekorrata.
Pea meeles!
Sa pead ise muretsema kondoomi kasutamise eest. Ära oota, et partner Sul seda teha palub ja ära looda, et temal see kindlasti kaasas olema peab.
Ole kindel, et kondoomi on hoitud jahedas, kuivas kohas, kaitstud otsese päikesevalguse ja külma eest.
Kontrolli, et kondoom poleks ületanud kasutamistähtaega.
Ära kanna kondoomi püksitaskus, sest kondoomi ümbrispakend võib hõõrdumisel puruneda ja kondoom võib viga saada.
Ära rulli kondoomi enne pealepanekut lahti.
Kui kondoom puruneb või libiseb sugutilt vahekorra ajal, peab naine 72 tunni jooksul võtma ühendust naistearstiga.
Kondoom ei kaitse iga nakkuse eest: kui on tegemist kubemetäide või genitaalherpesega, on kondoom kasutu.
Iga vahekorra ajal kasuta uut kondoomi!
Huvitavat
- Vanas Egiptuses kaitsesid inimesed end raseduse eest, määrides mehe peenisele krokodilli sõnnikut.
- Vana-Aasias tehti kilpkonna kilbist ja loomanahast spetsiaalne kotike, mille siis mees oma asjandusele asetas.
- Juba 555. aastal soovitati kasutada linasest riidest kotikest, mille mees pidi asetama oma suguelundile siis, kui vaja oli.
- Keskajal hakkasid Euroopa prostituudid kasutama pessaarina ümberkeeratud poolikut sidrunit. See liibus tupe seinte külge, selle mahl toimis spermatosoide hävitavana ning selle lõhn oli kliendile meeldivam.
- Mõned usuvad, et rasestumisvastase otsiku leiutajaks oli 17. sajandil elanud dr. Condom või Conton, kuningas Charles II õukonnatohter, et säästa Tema Majesteeti süüfilise toimest. Alles mõni aeg pärast seda, kui kuninga viljatust selgitama hakati, tunnistati selle võimet rasestumist ära hoida.
Tartu Noorte Nõustamiskeskus
change |
|